RECENZJA: MECOOL M8S PRO PLUS – przystępna cena nie oznacza kiepskiej jakości!
- 8 grudnia 2017
- 25 comments
- mjw
NETFLIX
Żyjemy w czasach kiedy dostęp do filmów i seriali jest na wyciągnięcie pilota. Czasy wypożyczalni VHS czy DVD poszły w niepamięć. Teraz wypożyczalnie zastępują nam różne serwisy VOD czy aplikacje dedykowane na różne urządzenia. Jednym z najwygodniejszych rozwiązań i jednym z najtańszych zarazem jest android box.
Na rynku jest mnóstwo urządzeń z androidem oferujących łatwy dostęp do materiałów wideo, serwisów społecznościowych oraz naszych własnych bibliotek audio/wideo.
Czym jest Android Box?
Android Box to odtwarzacz multimedialny oparty na systemie Android. Urządzenia posiadają wyjścia HDMI, porty USB, czytniki kart pamięci, bezprzewodowe karty WIFI, porty Ethernet czy nawet bluetooth. „Pudełka” zazwyczaj są oparte na procesorach Amlogic, co pozwala na bezproblemowe odtwarzanie plików/streamów w rozdzielczości 720p/1080p, a nawet 4K!
Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z tańszych urządzeń z Androidem dostępnym w popularnych chińskich sklepach internetowych.
MECOOL M8S PRO PLUS, bo o nim mowa, to odtwarzacz oparty na procesorze Amlogic S905X o taktowaniu 2.0GHz oraz GPU oparte o Mali-450 i pamięcią RAM 2GB.
Specyfikacja techniczna producenta:
- System: Android 7.1
- Procesor: S905X
- CPU: Amlogic S905X
- Taktowanie: 2.0GHz
- GPU: Mali-450
- RAM: 2G
- ROM: 16G
- Max. Extended Capacity: TF card up to 32GB (not included)
- WIFI: 802.11 b/g/n
- Bluetooth: brak
- Złącza : 3.5mm Audio/Video ,DC 5V, Ethernet, HDMI 2.0, czytnik kart microSD ,USB2.0
- HDMI Version: 2.0
- RJ45: 10/100Mbps
- Zasilanie pilota: baterie 2 x AAA (brak w zestawie)
- Dekodowane formaty: AVS,H.264,H.265,RealVideo8/9/10,RM/RMVB,Xvid/DivX3/4/5/6
- Odtwarzane pliki: 1080P,4K x 2K,ASF,AVI,AVS,DAT,FLV,H.264,H.265,ISO,MKV,MOV,MPE G,MPG,RM,RMVB,TS,VOB,VP9 Profile-2,WMV
- Formaty audio: AAC,APE,DDP,FLAC,HD,MP3,OGG,TrueHD,WAV,WMA
- Formaty zdjęć: BMP,GIF,JPEG,PNG,TIFF
- Waga urządzenia: 0.1100 kg
- Waga pudełka z zawartością: 0.4200 kg
- Rozmiar urządzenia (Długość x Szerokość x Wysokość): 10.20 x 10.20 x 2.10 cm
- Rozmiar opakowania (Długość x Szerokość x Wysokość): 17.90 x 11.00 x 6.50 cm
Mecool wyposażony jest w port HDMI 2.0, 2 porty USB, port Ethernet, slot karty pamięci microSD, wyjście A/V.
Jako jeden z nielicznych tanich boxów Mecool posiada certyfikację Widevine level 1 co oznacza, że pozwala na odtwarzaniem materiałów wideo zabezpieczonych w technologii DRM. Dzięki temu, po łatwej instalacji systemu Android TV M8S PRO PLUS może odtwarzać materiały z Netflixa w jakości do 1080p! Do tej pory jednym z urządzeń z takim certyfikatem był sporo droższy Mi Box od Xiaomi.
Mecoola do recenzji kupiliśmy w serwisie GearBest za 28€ z darmową przesyłką: Przejdź do sklepu
Urządzenie przychodzi w prostym białym pudełku.
Wewnątrz pudełka znajdziemy box, 1m kabel HDMI, zasilacz 5V, instrukcję obsługi w języku angielskim oraz pilota bez baterii.
Samo „pudełko” wykonane jest całkiem nieźle, matowe tworzywo sztuczne oraz nadruk na obudowie nie wygląda najgorzej, ale szału nie ma. Srebrna obwoluta wygląda też całkiem znośnie. Osobiście wolałbym, aby urządzenie było bez nadruków i bez tej srebrnej obwoluty. Wyglądało by bardziej elegancko, ale chyba nie chodzi tutaj o elegancję w urządzeniu za 28€, prawda? 🙂 Na froncie znajduje się ukryta między szczebelkami obudowy dioda oraz przycisk reset. W niektórych egzemplarzach przycisku nie zamontowano.
Z lewej strony obudowy znajdują się 2 porty USB oraz port na kartę microSD.
Z tyłu obudowy znajduje się wyjście audio-video w formacie jacka 3,5mm, port Ethernet 10/100Mbps, wyjście HDMI 2.0 oraz port zasilania 5V.
Na chwilę uwagi zasługuje pilot. Nie jest to może szczyt możliwości designerskich, ale spełnia swoją rolę. Oprócz tradycyjnych przycisków włączania/wyłączania, wyciszania, regulacji głośności, kursora myszki, nawigacyjnych oraz numerycznych znajdują się przyciski konfigurowalne do obsługi telewizora. Możemy zaprogramować 4 przyciski do obsługi naszego telewizora. W sekcji TV CONTROL możemy skonfigurować przyciski do włączania/wyłączania TV, regulacji głośności oraz wyboru źródła wejściowego do TV. Instrukcja programowania przycisków nadrukowana jest pod pilotem. Pilotem nie trzeba szczególnie celować w boxa, aby łapał sygnał.
Aby zaprogramować przyciski należy przytrzymać przycisk SET ok 3 sekundy do momentu aż dioda przestanie pulsować, a będzie świecić na czerwono. Następnie wybieramy na pilocie przycisk, który chcemy zaprogramować – np TV IN. Kiedy wciśniemy przycisk TV IN, dioda zacznie pulsować – oznacza to, że powinniśmy teraz skierować pilota od telewizora frontem do frontu pilota od boxa. Naciskamy przycisk, który odpowiada zmianie źródła na pilocie od TV. Jeśli pilot odnajdzie sygnał, dioda przestanie pulsować, a zacznie świecić. Wtedy wciskamy ponownie przycisk SET. Postępujemy tak z resztą programowalnych przycisków. Jest to duży plus tego urządzenia.
Po uruchomieniu boxa wita nas animacja z dość głośnym dźwiękiem, co jest troszkę drażniące. Uruchomienie Androida 7.1, bo w taki system wyposażony jest box, zajmuje 29,088 sekund. Jest to całkiem niezły wynik.
Launcher, w który wyposażony jest Mecool, nie jest zbyt piękny, ale działa!
Na ekranie głównym znajduje się instrukcja obsługi (ciekawe po cholerę), przycisk do dodania skrótów do aplikacji. Aplikacja TV CENTER (jakiś chiński fork Kodi z wtyczkami podejrzanego pochodzenia), przeglądarka plików, przeglądarka zainstalowanych aplikacji, skrót do ustawień oraz przeglądarka.
Ja swój egzemplarz podłączyłem do routera kablem sieciowym, bo uważam, że połączenie kablem jest bardziej stabilne. Jednak połączenie poprzez WiFi 802.11 b/g/n jest bardzo dobre.
WIFI
Przeprowadziłem szybki test zasięgu wifi.
MECOOL M8S PRO PLUS zasięg w salonie:
MECOOL M8S PRO PLUS zasięg w sypialni:
Dla porównania zasięg urządzenia od Xiaomi, czyli Mi Box.
Mi box w salonie:
Mi Box w sypialni:
Prędkość wifi z pomieszczenia oddalonego o ok 7m od routera wychodzi całkiem nieźle. Prędkość na poziomie 35Mbps to tylko 4Mbps mniej niż test prędkości na Samsungu S8 w tym samym pomieszczeniu.
Urządzenia podczas testu zasięgu w salonie znajdowały się ok 4m od routera, a w sypialni oddalone o ok 7m + ściana. Wynik jest bardzo dobry, jednak pozostaje przy połączeniu kablem. Co kabel to kabel. 🙂
Po wejściu w aplikacje zobaczymy, że box ma już pre-instalowane jakieś aplikacje. Między innymi TV CENTER, Gmail, Chrome, YouTube, MX Player, czy Netflix.
Aplikacja DRM info pokazuje, że urządzenie posiada Widevine Level 1. Z widevine L1 korzysta między innymi Netflix.
TV CENTER to nic innego jak edytowana kopia Kodi z wgranymi nieaktualnymi wtyczkami. Najlepiej odinstalować tę aplikację i zainstalować Kodi ze sklepu Google Play.
Po uruchomieniu aplikacji Netflix okazuje się, że jest to apka dedykowana do telefonów/tabletów, co oznacza, że obsługa jest troszkę kiepska. Trzeba wspomagać się funkcją myszki, czyli poruszaniem kursorem za pomocą przycisków nawigacji.
Po zalogowaniu się na konto Google, zabrałem się za pobranie Kodi ze sklepu Google Play. Niestety castowanie jak w chromecaście nie działa na oficjalnym sofcie i na Android TV. Po instalacji Kodi zainstalowałem naszą wtyczkę Real-Debrid, aby sprawdzić jak zachowuje się box przy odtwarzaniu streamów.
Przy odtwarzaniu pliku mkv 1080p o wielkości 6GB ze streamu box zużywa ok 590MB RAMU przy standardowych ustawieniach bufora w Kodi oraz ok 30% procesora. Jest to bardzo dobry wynik. Kodi działa szybko i bez zacinek. Odtworzyłem kilka różnych plików z http://kodi.wiki/view/Samples w tym 4K. Przy odtwarzaniu filmu 4K 96fps zużycie RAM jest na poziomie 700MB oraz 35-40% procesora. To jest świetny wynik jak na urządzenie za niewiele ponad 100 złotych. Box nie dał sobie rady jedynie z plikami Hi10 https://www.dropbox.com/sh/6iy4gxgsfn14opq/AAAK_L1M_NwZwBPb5IkEPh7Ga?dl=0
Czas na benchmark. Mecool na oficjalnym sofcie osiągnął 32980 punktów w AnTuTu Benchmark i 4445 punktów w teście 3DMARK Ice Storm Extreme. To całkiem niezły wynik, dla porównania mój Mi Box osiągnął w AnTuTu 27056 punktów, więc sporo mniej. Natomiast na wgranym Android TV Mecool pokazał na teście 33273 punktów! Temperatura procesora w stresie to ~70°.
Zwykły Android czy Android TV, a może LibreELEC?
Android i launcher, który jest wgrany domyślnie do tego urządzenia jest kiepski i brzydki, sterowanie szału nie robi. Nie można zmienić tapety, jedynie można dodać skróty do ekranu głównego. Na szczęście MECOOL M8S PRO PLUS cieszy się popularnością i dzięki temu powstał do niego rom Android TV na bazie Nexusa. Można w bardzo łatwy sposób zainstalować go na boxie, aby cieszyć się Netflixem w 1080p oraz aplikacjami dedykowanymi i przystosowanymi do Android TV. Dzięki temu obsługa jest dużo przyjemniejsza niż na stockowym romie.
Na naszej stronie jest poradnik do tego modelu, w którym dowiecie się jak zainstalować na tym urządzeniu Android TV: https://kodiwpigulce.pl/jak-wgrac-android-tv-do-mecool-m8s-pro-plus-poradnikandroidtv/
Oczywiście na „pudełku” jest też możliwość uruchomienia systemu LibreELEC i od wersji LibreELEC-S905.arm-8.2-8.2.3.1 działa też WiFi! Opis uruchomienia LibreELEC na urządzeniach z Androidem znajdziecie tutaj: https://kodiwpigulce.pl/system-libreelec-na-twoim-pudelku-z-androidem-czyli-jak-zainstalowac-kodi-17-na-androidzie-4-4-poradnik/
Tutaj znajdziecie plik dtb do tego urządzenia oraz plik z konfiguracją pilota: http://mecool.pl/pliki/mecool_m8s_pro+/
Przeprowadziłem test szybkości uruchamiania fabrycznego Androida, Android TV oraz LibreELEC na tym urządzeniu. Generalnie taki test to ciekawostka i raczej nie brałbym pod uwagę takiego testu podczas wyboru urządzenia.
Oto wyniki:
Jak widzicie całkiem spora różnica między LibreELEC, a Android TV. Jednak dla mnie nie ma to znaczenia. 🙂 Dla porównania Mi Box po podłączeniu do prądu gotowy do użycia jest w 00:39:73 sekundy więc wolniej niż MECOOL M8S PRO PLUS.
Podsumowanie
Jeśli nie poszukujecie urządzenia z Bluethootem i WiFi 5GHz to według mnie Mecool spełnia swoją rolę – taniego pudełka z androidem. Gdyby obudowa urządzenia i pilot były wykonane lepiej pewnie wrażenia byłby lepsze. Brakuje mi w pilocie mikrofonu tak jak jest w Mi Boxie, ale to kwestia przyzwyczajenia.
Plusy i minusy:
+ CENA (box często jest w jakiś promocjach, ja go wyrwałem za ok 28€, regularna cena to zazwyczaj ok 40€),
+ pilot z możliwością zaprogramowania kilku przycisków do telewizora,
+ port ethernet,
+ slot na kartę pamięci,
+ 2 porty USB,
+ możliwość wgrania nieoficjalnego Android TV,
—-
– design i dioda LED na froncie,
– oficjalna nakładka na androida,
– głośne przyciski na pilocie.
Czy warto kupić MECOOL M8S PRO PLUS? Jeśli jest w promocji i kosztuje w okolicach 30€ to warto! Fajny sprzęt za nieduże pieniądze. Pod warunkiem, że wgracie od razu na niego Android TV. 🙂
Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście, żebym coś sprawdził – dajcie znać w komentarzach, a postaram się pomóc.
Polecane akcesoria oraz Android Boxy do Kodi
Bezprzewodowa klawiatura z touchpadem Android box [2.4Ghz]: Przejdź do sklepu
Mecool M8S PRO W TV Box [Amlogic S905W/2GB Ram/16GB pamięci]: Przejdź do sklepu
Mecool M8S PRO PLUS TV Box [Amlogic S905x/2GB Ram/16GB pamięci]: Przejdź do sklepu
Mecool M8S PRO L TV Box BT [Amlogic S912/3GB Ram/16GB pamięci]: Przejdź do sklepu
Xiaomi Mi TV Box International [Amlogic S905x/2GB Ram/8GB pamięci]: Przejdź do sklepu
VPN
Konto VPN zapewnia większe bezpieczeństwo, a tam, gdzie administrator sieci wprowadził blokadę np. na komunikatory internetowe, czy zablokował dostęp z konkretnej lokalizacji, umożliwia ominięcie zabezpieczeń. Dotyczy to np. darmowych hot-spotów hotelowych, czy sytuacji, gdy chcesz obejrzeć wideo niedostępne dla użytkowników w miejscu, w którym przebywasz. Źródło: www.mydevil.net
Jako użytkownicy Kodi polecamy korzystanie z VPN. Dzięki naszemu kodowi rabatowemu otrzymacie 20% zniżki na usługę VPN z www.mydevil.net
Miałem tego boxa, ale musiałem zwrócić, ponieważ co chwilę zmieniało mi paletę RGB. nie pomagały żadne ustawienia, zmienianie telewizora, kabla itp. Miał ktoś taki problem ?
Czy na tego boxa można wgrać jakikolwiek Rom z czystym Androidem? Bo z tego co pisze w recenzji jest oryginalnie wgrana, beznadziejna nakładka na Androida 7.
Można wgrać czystego androida oraz Android TV co jest świetnym rozwiązaniem.
Ktoś wie czym różni sie pro+ od pro? czy tylko tym, że pro+ jest sprzedawany z pilotem? wersja pro ma czerwoną obwódkę i przynajmniej na zajęciach ładniej się prezentuje. czy moze jednak lepiej brać z pilotem?
Jeśli masz myśli wersję PRO W -> https://kodiwpigulce.pl/gb_prow to różni się tylko procesorem. W wersji W procesor to S905W, który odtwarza 4K w 30FPSach, a wersja PLUS z procesorem S905X odtwarza 4K w 60FPSach.
Tak. to ten model. Teraz widzę różnice w oznaczeniu procesora. Ten czerwony fajnie wygląda, ale nie wiadomo czy można do niego w razie czego wgrać alternatywny soft. A pro plus jest sprawdzony i pewny, więc dla samego wyglądu nie ma co ryzykować. Na gearbest mozna kupic je za 29$, wiec mamy dobry sprzęt w przystępnej cenie.
Na wersje W tez mozna wgrac AndroidTV bez problemu.
Czy zamawiając tego tv boxa w gearbest musieliście zapłacić VAT/cło. Czy znacie jakieś sposoby na ominięcie tych opłat?
Odnośnik: Wygraj Android box – edycja #1 – www.kodiwpigulce.pl – wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki.
A da sie wgrac AndroidTV na Mecool BB2?
Co możecie powiedzieć o WIWA Dream Player 4K, można tam wgrać Atv lub inny soft?
Można za pomocą tego urządzenia przesyłać obraz z laptopa na tv?
Jeśli masz laptopa z kartą geforce 600+ możesz użyć moonlight do przesyłania obrazu.
GTX960M, LAN 100Mbit i Moonlight to jakaś tragedia
Mi HBO GO na tym chodzi w masakrycznej rozdzielczości – czy też ktoś ma ten problem?
U mnie to samo 🙁
Witam. Mam m8s+ wgrałem soft i nie działa mi pilot.
Pamięć THGMBG7D2KBAIL
Potrzebował bym go tylko do jednej rzeczy: odtwarzania filmów z plików powyżej 4 GB, (filmy 6-8 GB, w formacie MKV, mp4) z pendrive’a sformatowanego na NTFS (bo tylko na taki format wejdą te wielkie pliki). Czy ktoś próbował odtwarzać takiej wielkości filmy z pena na tym boxie?
Bez problemu odpalisz takie wideo z pendriva sformatowanego w NTFS.
Odnośnik: RECENZJA: MECOOL M8S PRO L – droższy brat wersji PLUS. – www.kodiwpigulce.pl – wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki.
Odnośnik: Jak naprawić „uceglony” tv box. [poradnik] – www.kodiwpigulce.pl – wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki.
Odnośnik: MECOOL M8S PRO PLUS za $38.99 z wysyłką z Polski! – www.kodiwpigulce.pl – wszystko o Kodi! Polskie wtyczki, dodatki, poradniki.
Witam, czy to urządzenie będzie działać z aplikacją „Android TV Remote Control”, a jak tak to czy zadziała wyszukiwanie głosowe? Wersja MECOOL M8S PRO W chyba działa z tym pilotem, i wyszukiwanie głosowe chyba też działa. Oczywiście pytanie dotyczy sytuacji po wgraniu Android TV.
Witam , wie ktoś może którą opcję wybrać w Redmi Mi Remote by używać telefonu jako pilota do tego urządzenia ?
Witam,
testował ktoś czy działa na tym nc+ GO?